Výměna a montáž bojleru v Praze a Středních Čechách. Non-stop 24/7 info@bojler24.cz Whatsapp
Poslat poptávku
Bojler24
Potřebujete poradit? Volejte!+(420) 724-000-207

Domů | Blog | Bojler s tepelným čerpadlem - úsporný ohřev vody

28 Srpen 2023, 18:33 | PRAHA

Bojler s tepelným čerpadlem


Tepelné čerpadlo pro ohřev vody, nebo také bojler s tepelným čerpadlem, je stále častěji používaným způsobem ohřevu teplé vody. Toto řešení vděčí za svou rostoucí popularitu především tomu, že dokáže snížit vaše náklady na ohřev vody až na polovinu ve srovnání s klasickým elektrickým bojlerem staršího typu.


Ohřívač vody s tepelným čerpadlem je šetrný nejen k vaší kapse, ale i k životnímu prostředí, protože snižuje jak celkové množství spotřebované energie, tak i podíl fosilních paliv na jejím získávání. Instalace bojleru s tepelným čerpadlem je navíc poměrně nenáročná záležitost. Zpravidla nejsou nutné žádné rozsáhlé stavební úpravy, takže nic nestojí v cestě této chytré investici s rychlou návratností.


Jak to funguje


Co to vlastně bojler s tepelným čerpadlem je? Jedná se v podstatě o tepelné čerpadlo vzduch - voda, tedy zařízení, které získává až 70% své energie z tepla obsaženého ve vzduchu. Pojďme se podívat, jak takové zařízení funguje.


Tepelné čerpadlo vzduch - voda odnímá tepelnou energii ze vzduchu a za pomocí stlačení par v kompresoru ji převádí na vyšší teplotní hladinu, která se využívá k ohřevu vody. Funguje to podobně, jako když pumpičkou dofukujete pneumatiku u kola. Stlačený vzduch se ohřeje a od něj i pumpička. Na stejném principu funguje třeba i chladnička, která odnímá teplo z potravin uvnitř a teplo odevzdává do okolí.


Tepelné čerpadlo hybridního elektrického ohřívače využívá jako zdroj tepla přímo vzduch v místnosti, kde je instalováno, takže není potřeba napojení na žádnou venkovní jednotku. Odběrem je vzduch v místnosti instalace zároveň odvlhčován.


Jaký objem zvolit


Výběr správného objemu bojleru závisí na spotřebě teplé vody v konkrétní domácnosti. Obecně se dá říct, že pro běžnou čtyřčlennou domácnost bývá vhodné instalovat bojler s tepelným čerpadlem 160l. Pokud je vaše domácnost větší nebo víte, že vaše spotřeba teplé vody je nadprůměrná, může být vhodným řešením instalace bojleru s tepelným čerpadlem 200l a více. S konkrétním řešením právě pro vaši domácnost vám rádi poradí naši odborníci.


Připraveno pro chytrou domácnost


Kombinovaný bojler s tepelným čerpadlem je často připraven pro integraci do různých systémů chytré domácnosti a jeho nastavení tak můžete snadno ovládat i na dálku pomocí aplikace v mobilním telefonu. Takové řešení přispívá k ještě lepšímu využití potenciálu ohřívačů vody s tepelným čerpadlem a můžete tak dosáhnout ještě nižších nákladů.


Ještě nižší náklady s dotacemi


S financováním nákupu bojleru s tepelným čerpadlem vám mohou výrazně pomoci státní dotace. Jejich výše závisí na konkrétním dotačním programu, příjmech domácnosti (v některých programech jsou zvýhodněni důchodci a nízkopříjmové domácnosti) a také na celkovém energetickém řešení domácnosti. Nejvyšší dotace je možné získat, pokud je tepelné čerpadlo využíváno pro vytápění i pro ohřev vody v kombinaci s fotovoltaikou. Pokud potřebujete poradit, jak získat dotace na bojler s tepelným čerpadlem, neváhejte se na nás obrátit a rádi vám se vším pomůžeme.